Wiadomości

„STOP pożarom traw” - szkolenie dzielnicowych

Data publikacji 20.04.2017

Wczoraj (19.04.2017) w ramach ogólnopolskiej kampanii „STOP pożarom traw”, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyło się szkolenie dla dzielnicowych. Celem tego przedsięwzięcia jest edukacja i uświadomienie, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

W szkoleniu, które odbyło się w mogileńskiej komendzie straży pożarnej uczestniczyli dzielnicowi z Mogilna i Strzelna. Stróże prawa zdobytą wiedzę będą mogli przekazywać mieszkańcom miasta i powiatu, uświadamiając ich jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Dzielnicowi podczas pełnienia służby obchodowej będą zwracać szczególną uwagę na ten problem.

Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2013 r. poz. 627):
• art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
• Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. poz. 2100):
• art. 30 ust. 3 pkt 3 "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do
100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo,
a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby
i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
• art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami): „Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł”.
• art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Powrót na górę strony