Wiadomości

Mandaty karne za bezpodstawne zgłoszenia

Data publikacji 13.02.2024

Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób przyczyniają się do tego, że osoba, która naprawdę takiej pomocy może potrzebować, jej nie otrzyma, bo patrol policji lub zespół pogotowia nie dotrze do niej na czas. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny do 1500 złotych.

Pierwsza interwencja miała miejsce w piątek (09.02.2024) o godzinie 15:15. Do dyżurnego mogileńskiej policji wpłynęło zgłoszenie o włamaniu do domu jednorodzinnego w miejscowości Marcinkowo. Reakcja dyżurnego była natychmiastowa. We wskazane miejsce pojechały patrole prewencji z Mogilna i Strzelna. Na miejscu okazało się jednak, że do żadnego przestępstwa nie doszło, w związku z tym 56-latni zgłaszający został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł za bezpodstawne wezwanie policji.

Kolejne zgłoszenie dyżurny odebrał w sobotę (10.02.2024) po północy. 21-letni mężczyzna twierdził, że został uprowadzony w okolicy miejscowości Kwieciszewo i wywieziony przez porywaczy samochodem marki BMW, z którego udało mu się uciec. W trakcie rozmowy powiedział, że ponownie widzi ten pojazd, po czym się rozłączył. Policjanci bardzo szybko odnaleźli mężczyznę. 21-latek przyznał się, że żadnego zagrożenia dla jego życia i zdrowia nie było, a zadzwonił dlatego, bo nie miał jak wrócić do domu. On również został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Pamiętajmy, aby przed wybraniem numeru alarmowego dobrze się zastanowić, czy sprawa, z którą dzwonimy wymaga interwencji. Wzywając bezpodstawnie policję możemy przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę pilnie jej potrzebuje. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny do 1500 złotych.

Powrót na górę strony